Grzybień biały
(Nymphaea alba L.) Grzybień biały zwyczajowo nazywany także nenufarem lub lilią wodną jest uznawany za roślinę europejską. W stanie dzikim możemy go spotkać na Bliskim Wschodzie, wyspach Morza Śródziemnego oraz w pasie wybrzeża Afryki Północnej. W Polsce grzybień zwykle występuje na niżu w stojących i wolno płynących wodach, ponieważ zasiedla on chętnie jeziora, starorzecza, stawy i zakola rzek. Co ciekawe grzybień biały podlega ochronie całkowitej, a w niektórych krajach z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objęty został on również ochroną prawną i gatunkową.
Lilie wodne uprawiane są w oczkach wodnych i stawach oraz na terenie parków i ogrodów domowych.
Grzybień biały pochodzi z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae), jest to wieloletnia bylina wodna o grubym kłączu do 1 metra długości, zanurzonym głęboko w mule dennym. Liście grzybienia są długoogonkowe, pływające, okrągławo jajowate, a do tego skórzaste i delikatnie błyszczące. Lilia wodna ma piękne, duże, śnieżnobiałe kwiaty o bardzo przyjemnym zapachu. Otwierają się one wczesnym rankiem, zdobiąc sadzawki i jeziora, a zamykają się dopiero popołudniem, chowając swe piękno.
Grzybień biały kwitnie od czerwca do września, ofiarując nam swoje cenne kwiaty.
Głównym surowcem leczniczym grzybienia jest jego biały kwiat (Flos Nymphaeae), a niekiedy wykorzystuje się również jego kłącza i liście. W okresie kwitnienia zbiera się pąki i rozwinięte kwiaty wraz z szypułką i transportuje w stanie świeżym do przetwórstwa. Zbiór cennych kwitów grzybienia następuje na bieżąco i wyłącznie na zamówienie.
Jak medycyna ludowa rzecze...
W lecznictwie ludowym nalewka spirytusowa z grzybienia używana była do zwalczania bólów reumatycznych, a okłady ze świeżych liści na migrenowe bóle głowy. Do dzisiaj wyciągi alkoholowe z tej niesamowitej rośliny są niekiedy stosowane w schorzeniach układu oddechowego, a jego działanie wspomaga również niwelowanie objawów ze strony układu trawiennego. Wywar z korzenia grzybienia może być pomocny np. w leczeniu biegunki spowodowanej zespołem jelita drażliwego.
Grzybień biały jest bogaty w alkaloidy, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, glikozydy i śluzy. Jaki wpływ na nas moją te składniki?
Zawarte w kwiatach grzybienia alkaloidy działają niezwykle uspokajająco na organizm człowieka. Wyciągi ze świeżych kwiatów zmniejszają nadpobudliwość nerwową, ponieważ delikatnie tłumią one wrażliwość niektórych ośrodków w korze mózgowej. Grzybień bardzo korzystnie działa na pracę serca, wycisza kołatanie spowodowane stresem i strachem. Roślina ta wykazuje dodatkowo delikatne działanie nasenne, dlatego znalazła zastosowanie w leczeniu stanów lękowych, a nawet przy nadmiernym pobudzeniu seksualnym. Warto wiedzieć, że wyciągi z kwiatów grzybieni są niezwykle pomocne w zwalczaniu negatywnych skutków okresu przekwitania (menopauzy).
Grzybień biały zdobył szczególne uznanie w kosmetologii za jego właściwości wspierające naszą skórę.
Wyciąg z kwiatów, a czasem również z nasion, wykorzystywany jest w kosmetykach ujędrniających i likwidujących zmarszczki mimiczne. Dzięki właściwościom rozluźniającym kwiaty grzybienia białego są składnikiem profesjonalnych kosmetyków anty-aging. Rozluźniają one owal twarzy i niwelują widoczne zmęczenie. Maseczki i przymoczki z kwiatów lilii wodnej używa się do codziennej pielęgnacji cery tłustej z trądzikiem młodzieńczym o rozszerzonych porach. Są one również stosowane do przemywania drobnych uszkodzeń skóry i wągrów
Ze względu na właściwości i piękny wygląd kwiatów, lilia wodna używana była przez nasze prababki jako roślina upiększająca oraz przeciwstarzeniowa!
Po zastosowaniu kosmetyków na bazie surowca lilii wodnej skóra staje się widocznie gładka i jedwabista w dotyku. Kłącza tej rośliny używa się do pielęgnacji włosów, a aromat śnieżnobiałych, pięknych kwiatów znajduje się w składzie wielu wód toaletowych i perfum.
Relaks i odprężenie, to również oferuje nam grzybień biały.
W dermokosmetyce grzybień biały stosowany jest w kosmetykach odprężających i relaksujących typu spa, oczywiście z pięknym zapachem i ekskluzywnym aromatem. Ekstrakty z grzybienia są niezwykle bogate w przeciwutleniacze, dzięki czemu chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także usuwają piegi i plamy powstałe w wyniku przebarwień na skórze.