Kocanka piaskowa
(Helichrysum arenarium L.) Kocanka piaskowa to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae), która w Polsce znana jest też pod nazwami: kociełapki, szarota żółta, nieśmiertelnik żółty, suchokwiat czy suchołuska kwiatowa. Pochodzi ona z obszaru Morza Śródziemnego, Azji Środkowej i Chin. Kocanka rośnie głównie w suchych borach, na piaskach, ugorach, a nawet na wydmach i w zaroślach.
Kocanka pospolita to roślina o drobnych, złocistych kwiatach i delikatnym słodkim zapachu.
Kocanka to niewielka bylina wyrastająca do 30 cm wysokości. W dolnej części rośliny liście są podłużnie jajowate, natomiast górne wąskolancetowate. Na szczytach wzniesionych i ulistnionych łodyg kocanki tworzą się kwiatostany w postaci baldachokształtnej wiechy. Złocistożółte czy pomarańczowe kwiaty zebrane są w koszyczki kwiatowe i posiadają swoisty, słodkawy zapach. Z wyglądu koszyczki sprawiają wrażenie suchych kwiatów, nawet gdy są młode i jeszcze rosną.
Jakie składniki kryje w sobie kocanka pospolita i jakie było jej znaczenie w medycynie ludowej?
W ziołolecznictwie stosowany jest kwiatostan kocanek, ponieważ zawiera on związki flawonoidowe, kumaryny, olejek eteryczny, kwasy fenolowe, gorycze i karotenoidy. W medycynie ludowej kocanki stosowane były w bólach mięśni i stawów o podłożu reumatycznym. Ponadto kocankę często stosuje się zewnętrznie w opuchliznach, stłuczeniach i krwiakach.
Dlaczego kocanka stosowana jest po dziś dzień? Jak działa na nasz organizm?
Obecnie wyciągi z kwiatostanów kocanek cenione są głównie ze względu na ich działanie żółciopędne, żółciotwórcze i rozkurczowe na mięśnie gładkie pęcherzyka żółciowego. Wyciągi z tej niewielkiej rośliny stosowane są również w chorobach wątroby spowodowanych niedostatecznym wytwarzaniem żółci i w stanach zapalnych dróg żółciowych. Pomocniczo warto stosować kocankę przy schorzeniach układu moczowego. Kwiatostany kocanki zwiększają nieznacznie wydzielanie soków trawiennych, pobudzają trawienie, a także wpływają korzystnie na pracę żołądka.
Kocanka pospolita ma niesamowite działanie na naszą skórę, przez co chętnie stosowana jest w kosmetyce.
Kocanka wspomaga leczenie cery naczynkowej, obkurczając drobne naczynia krwionośne. Dzięki zastosowaniu mieszaniny olejku eterycznego i oleju natłuszcza, wygładza i nawilża skórę, wzmacnia barierę lipidową skóry, a obecność składników antyoksydacyjnych opóźnia procesy starzenia się naszej skóry.
Zawarte w kocance składniki olejkowe wykazują właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.
Dzięki temu produkty zawierające te składniki przyspieszają gojenie się ran, zmniejszają widoczność blizn i rozstępów oraz likwidują stany zapalne i alergiczne skóry. Olejek eteryczny pozyskiwany z kocanki pospolitej stosuje się w produkcji perfum oraz w produktach przed i po opalaniu, wykorzystując jego właściwości chroniące przed promieniowaniem UV.
Kocanka pospolita: czego o niej nie wiesz, ale za chwilę się dowiesz?
Kocanka piaskowa, Helichrysum arenarium L. - nazwa całego rodzaju, do którego należy ten gatunek, pochodzi od greckich słów helios, oznaczających słońce i chryzos, oznaczających złoto. Obie te nazwy odnoszą się do złotego, błyszczącego koloru kwiatostanów, które zbierane są w porze początkowego kwitnienia, by uniknąć momentu wytworzenia nasion (kwitną one od lipca do października).